Okolí

Závodní prostor se nachází v oblasti nazývané Česká Kanada pro určité podobnosti s kanadskou přírodou – lesy, balvany, vodní plochy (v našem případě nikoli jezera, ale rybníky), poněkud drsnější klima. Všechno je tu samozřejmě menší a více poznamenané civilizací než v divočině skutečné Kanady, to však kraji neubírá na zvláštním kouzlu, kterému se dá snadno podlehnout. A platí to i pro orienťáky 🙂

Informace o České Kanadě najdete například zde:
Česká Kanada – informace o krajině a její historii na stránkách penzionu Rudolec
Interaktivní mapa České Kanady

Centrum závodů i závodní prostor se tentokrát nacházejí v západní části Česká Kanady, v okolí obce Číměř. Něco o ní a její historii si můžete přečíst zde

Neoficiálním srdcem České Kanady je bezesporu zřícenina pohraničního hradu Landštejn (jedna z největších a nejzachovalejších hradních zřícenin u nás), kterou najdete asi 12 km jihovýchodně od shromaždiště.

Typická pro tuto oblast je linie pohraničního opevnění z let 1935 – 1938 – tzv řopíky. Lze navštívit Pevnostní areál Slavonice nebo Muzeum čs. opevnění Klášter (v období kolem závodů přístupné od o víkendech,  10-17 h).

Ve známé keramické dílně v Maříži si můžete namalovat a nechat vypálit svůj vlastní hrnek a kromě toho se pokochat výtvory, které v dílně vznikají – mařížská keramika je pojmem a má svůj osobitý styl.

V širokém okolí kdysi řádil lupič Johann Georg Grasel, natolik proslulý a obávaný, že jeho příjmení se ujalo jako obecné označení lumpa („grázl“). Informace o něm i místopisné údaje můžete najít na stránkách projektu Graselovy stezky.

„Hlavním městem regionu“ je Jindřichův Hradec, město nad rybníkem Vajgar, se svým zámkem (3. největší státem chráněná stavební památka v ČR – po Pražském hradu a zámku Český Krumlov), historickým centrem, muzeem (Krýzovy jesličky…), úzkokolejkou a dalšími zajímavostmi. Odkazy zde:  
Město Jindřichův Hradecoficiální stránky města
Hradec žije – interaktivní průvodce městem J. Hradec
Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Muzeum jindřichohradecka
Národní muzeum fotografie
JHMD – Jindřichohradecké místní dráhy (úzkokolejka)
Animovaná historie Jindřichova Hradce – povedené vtipné video na YouTube
Fontána u sv. Floriánavidea na YouTube 

Za návštěvu určitě stojí i Slavonice – se svými renesančními sgrafitovými domy na náměstí a podzemními chodbami, částečně zpřístupněnými – a Dačice (víte, že právě zde byla vynalezena kostka cukru? – má tam i svůj pomník). V okolí Nové Bystřice je nejen židovský hřbitov a golfové hřiště, ale i areál pevných OB-kontrol kolem rybníka Osika. V okolí Starého Města pod Landštejnem najdete řadu zaniklých obcí jako Romava, Košťálkov nebo Rajchéřov, kde na vás dýchne atmosféra předválečného pohraničí.

Přejeme vám, ať se vám u nás líbí.